تلفن :02645332030

کامپکت پارچه

کامپکت - پارچه - آرام - تکمیل

کامپکت پارچه

یکی از قدیمی ترین صنایع مورد استفاده بشر صنعت نساجی است؛ استفاده از پارچه ساحلی عمده و بافندگی پس از نیاز به خوردن و آشامیدن برای انسان ها مورد اهمیت بود، آن ها در ابتدا از طبیعت الهام گرفته و خود را با برگ درختان و پشم و موی حیوانات میپوشاندند و با پیشرفت تکنولوژی و هنر بافندگی توانستند برای خود لباس بدوزند.
صنعت ریسندگی و بافندگی از جمله صنایعی هستند که با پیشرفت تکنولوژی دچار تحول عظیم شدند و با توجه به تنوع طلبی بشر از روش های نو برای ایجاد پارچه و لباس ها استفاده شده است.
با این مقدمه درمورد تاریخچه ی پارچه در این مطلب میخواهیم به یکی از مراحل تکمیل پارچه که بسیار نیز اهمیت دارد بپردازیم؛ کامپکت پارچه اخرین مرحله از فرآیند تکمیل پارچه است.

کارخانه چاپ - پارچه - آرام - تکمیل

برای آماده سازی پارچه باید چندین مرحله روی آن ها انجام شود که یکی از مهم ترین مراحل، مرحله تکمیل است؛ این فرآیند شامل عملیاتی است که روی فرآورده نساجی انجام میشود تا کیفیت آن بالا برود و مرغوب باشد. منظور از تکمیل پارچه همه ی مراحلی است که انجام میشود تا نخ، پارچه و منسوجات کشباف بی نقص تر، زیباتر، شکیل تر، زیردستی لطیف و متناسب باشند.
پس از انجام فرآیند تکمیل خواهیم دید که پارچه ها بسیار نرم تر، درخشان تر، زیباتر میشوند و در نهایت به ثبات دائمی می رسند و اتو پذیری آن ها بالاتر می رود و همچنین آبرفت گیری روی آن ها انجام میشود.
البته در فرآیند تکمیل پارچه در صورت نیاز خواص دیگری مثل مقاوم شدن به آب و آتش و حشرات نیز به پارچه افزوده میشود.( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ ری اکتیو)

بنر - تماس - با - ما

کامپکت به معنای عملیات فشرده سازی است که معمولا روی پارچه های حلقوی پودی انجام میشود.

 آخرین مرحله در تکمیل پارچه های گرد باف بغل بسته دستگاه کامپکت است که فلسفه وجود این مرحله پس از مرحله خشک کن این است که حلقه های بافتی که تحت کشش کاذب از یکدیگر فاصله پیدا کردند به صورت فیزیکی – مکانیکی به کمک نمد و سیلندر داغ به یکدیگر فشرده و نزدیک شوند، سپس در موقعیت جدید تثبیت کردند تا زمانی که در آب تحت شستشو قرار می گیرند، از کوتاه شدن و در نتیجه آب رفتگی پارچه کاسته گردد.در اکثر موارد زمانی که تولید کننده در مورد پارچه با مسئله ای برخورد می نماید، مشکل را در آخرین مرحله جستجو می نماید. از این رو، دستگاه کامپکت تمام مسئولیت تکیمل پارچه را به دوش می کشد.( برای مطالعه بیشتر درباره براش روی پارچه )

کامپکت پارچه - آرام - تکمیل

عملیات کامپکت پارچه با دستگاه کامپکت پارچه انجام میشود که دارای رینگ های عرضی قابل تعویض است؛ اندازه رینگ ها با توجه به عرض پارچه تنظیم میشود.

در کامپکت پارچه حلقه هایی که به دلیل شستشو و رنگرزی تغییر شکل داده اند به حالت اولیه باز میگردند، فرم حلقه ها با بخار تثبیت میشود و درنهایت تثبیت دائمی میشوند.( برای مطالعه بیشتر درباره خرید پارچه عمده )

در کامپکت پارچه با کمک عملیات فیزیکی و مکانیکی حلقه های بافتی که به دلیل تنش های کششی وارد شده از یکدیگر فاصله گرفته اند با کمک بخار و سیلندر یا اتوی داغ به یکدیگر فشرده میشوند و سپس در موقعیت جدید تثبیت میشوند.
دستگاه کامپکت با دمیدن هوای تا 140 درجه سانتی گراد حالت بخار ده و اتوزنی دارد.( برای مطالعه بیشتر درباره کارخانه چاپ پارچه)
مکانیزم کار این دستگاه ها اینگونه است که پارچه ها از بین غلطک ها و تسمه هایی از جنس الیاف کولار که نسبت به حرارت بسیار مقاوم هستند عبور می کند و پس از بخار دهی و اتوزنی به صورت رول در انتهای دستگاه جمع میشوند.
مزیت مرحله ی کامپکت جلوگیری از آبرفت و کوتاه شدن پارچه حین شستشو است.
به طور کلی کامپکت پارچه مرحله ای است که تولید کننده میتواند ایرادهای که حین تولید به وجود آمده است را در مرحله آخر جستجو کند، از این رو دستگاه کامپکت تمام مسولیت تکمیل پارچه را به دوش می کشد.( برای مطالعه بیشتر درباره استنتر پارچه )

انواع دستگاه کامپکت پارچه

  • سیستم حرارتی بخار
  • سیستم حرارتی المنت و روغن
  • سیستم حرارتی روغن داغ با منبع تامین دیگ روغن

حال که انواع دستگاه کامپکت پارچه را شناختیم میخواهیم با بررسی آن ها بهترین نوع آن را معرفی کنیم.

دستگاه های کامپکت پارچه با سیستم حرارتی بخار:

در سیستم حرارتی بخار افت حرارتی وجود دارد زیرا امکان کنترل یکنواخت بخار در ابتدا و انتهای سیلندر وجود ندارد و همچنین این سیستم حرارتی با محدودیت افزایش دما مواجه می باشد؛ دمای این سیستم نهایتا تا 160 درجه سانتی گراد قابل افزایش است به همین دلیل است که نمی توان از این سیستم برای خارزدن پارچه های مخلوط پنبه- پلی استر استفاده کرد.

سیستم حرارتی روغن:

در این سیستم دو نوع افت حرارتی مشاهده میشود که افت حرارتی که اول به این دلیل رخ می دهد که فاصله بین منبع تامین روغن تا دستگاه زیاد است و افت حرارتی دوم در اثر چرخش روغن در محفظه و بازگشت آن به دیگ روغن به وجود می آید. بنابراین این سیستم نیز مانند سیستم حرارتی بخار دارای محدودیت افزایش دما و افت حرارتی است.( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ تریکو)

سیستم حرارتی المنت و روغن داغ:

ای نوع سیستم حرارتی در یک محفظه کاملا بسته در خلا به وقوع می پیوندد به همین دلیل است که برخلاف دو سیستمی که بررسی کردیم این سیستم دچار افت حرارتی نمی شود و حرارت آن تا حد نیاز بالا می رود و بسیار دقیق است.

میتوان گفت این سیستم حرارتی بهترین سیستم حرارتی جهت ماشین کامپکت پارچه است؛ در این سیستم کناره های پارچه لوله نمی شود و ثبیت حرارتی انجام میشود.( برای مطالعه بیشتر درباره سانفور و گرفتن آبرفت پارچه )

بنر - تماس - با - ما

در این مطلب سعی کردیم هرآنچه که لازم است درمورد کامپکت پارچه بدانید را به شما بگوییم، امیدواریم خواندن آن برای شما مفید بوده باشد. حال که به پایان مطلب رسیدیم میخواهیم یکی از برترین مجموعه های چاپ پارچه را به شما معرفی کنیم؛ شرکت آرام تکمیل با نام تجاری یونیتکس با بهره گیری از کادری مجرب و با استفاده از ماشین آلات و دستگاه های بسیار پیشرفته رنگرزی و تکمیل اروپایی در زمینه ی منسوجات و خدمات نساجی شهرت جهانی دارند، این شرکت فرآیندهایی از قبیل بافت، رنگرزی پارچه و تکمیل طیف وسیعی از منسوجات از جمله تاری پودی و کشباف را به صورت تخصصی انجام می دهند؛ مجموعه ی آرام تکمیل همواره پیشرو در کیفیت و جلب رضایت مشتریان با تولیدات متنوع با قیمت بسیار مناسب و ابداعات گوناگون بوده است.

فلسفه ی تولید این شرکت بر پایه حذف کامل اتلاف هاست.

مجموعه آرام تکمیل همواره حفاظت از محیط زیست  را در دستور کار خود قرار داده و به همین منظور با احداث استخرهای تامین آب و تصفیه پساب خروجی به مساحت تقریبی 700 متر مربع و نصب تجهیزات تصفیه فاضلاب مدرن، حفاظت و حراست از محیط زیست را به نوبه خود به انجام رسانیده است که در نوع خود کم نظیر است.( برای مطالعه بیشتر درباره شست و شو جهت تکمیل پارچه)

سوالات متداول کامپکت پارچه

کامپکت به معنای عملیات فشرده سازی است که معمولا روی پارچه های حلقوی پودی انجام میشود.

 آخرین مرحله در تکمیل پارچه های گرد باف بغل بسته دستگاه کامپکت است که فلسفه وجود این مرحله پس از مرحله خشک کن این است که حلقه های بافتی که تحت کشش کاذب از یکدیگر فاصله پیدا کردند به صورت فیزیکی – مکانیکی به کمک نمد و سیلندر داغ به یکدیگر فشرده و نزدیک شوند، سپس در موقعیت جدید تثبیت کردند تا زمانی که در آب تحت شستشو قرار می گیرند، از کوتاه شدن و در نتیجه آب رفتگی پارچه کاسته گردد.در اکثر موارد زمانی که تولید کننده در مورد پارچه با مسئله ای برخورد می نماید، مشکل را در آخرین مرحله جستجو می نماید. از این رو، دستگاه کامپکت تمام مسئولیت تکیمل پارچه را به دوش می کشد.

  • سیستم حرارتی بخار
  • سیستم حرارتی المنت و روغن
  • سیستم حرارتی روغن داغ با منبع تامین دیگ روغن

در این سیستم دو نوع افت حرارتی مشاهده میشود که افت حرارتی که اول به این دلیل رخ می دهد که فاصله بین منبع تامین روغن تا دستگاه زیاد است و افت حرارتی دوم در اثر چرخش روغن در محفظه و بازگشت آن به دیگ روغن به وجود می آید. بنابراین این سیستم نیز مانند سیستم حرارتی بخار دارای محدودیت افزایش دما و افت حرارتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین