آرام تکمیل

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزی یکی از گام های بسیار مهم در صنعت نساجی می باشد که نه تنها در دنیای امروز، بلکه هزاران سال قبل از میلاد نیز برای رنگ آمیزی پارچه و حصیر و الیاف مورد استفاده قرار می گرفته است. بر اساس نوع الیاف یا ماده ای که رنگ آمیزی میشود، مواد رنگزا و همچنین شیوه رنگ کردن می توان رنگرزی را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود. آرام تکمیل؛ ارائه دهنده خدمات رنگرزی و چاپ روی پارچه به شیوه صنعتی در ادامه هر آنچه که باید درباره آن بدانید اشاره خواهد داشت.

رنگرزی چیست؟

با توجه به تاثیراتی که هر یک از رنگ ها بر احساسات افراد ایجاد می کند، به همین دلیل یکی از اصلی ترین ارکان در زندگی می باشد و دنیا بدون آن قطعا بی معنا خواهد بود. انسان از ابتدا تا امروز به رنگ در محیط اطراف اهمیت زیادی داده و نمونه های این علاقه را به می توان در حصیرهای رنگی 3000 سال قبل از میلاد در مصر مشاهده نمود. علاوه براین، در فرش بافی های دوره هخامنشیان نیز رد پای این صنعت به چشم میخورد که همگی نشان دهنده اهمیت جایگاه رنگ در نساجی و فرش بافی می باشد. رنگرزی به مجموعه ای از فرآیندها گفته میشود که به کمک مواد رنگی و شیمیایی و همچنین تجهیزات، مواد رنگی بر روی الیاف و تار و پود پارچه قرار گرفته و اتصال محکم و با دوامی بین آنها ایجاد میشود. از دیگر تعاریفی که می توان برای رنگرزی یا صباغی ارائه داد، نفوذ مواد رنگزا به درون تار و پود پارچه های بافته شده یا الیاف در درجه حرارت مشخص می باشد. نوع مواد رنگزا و همچنین شیوه های به کار رفته برای انجام این کار با هم تفاوت زیادی دارد. در حالت کلی مواد مورد استفاده در این حرفه شامل مواد رنگزا، کالای رنگرزی، مواد شیمیایی کمکی و ماشین آلات و تجهیزات می باشند که البته در حالت سنتی و صنعتی تفاوت هایی در آنها به چشم میخورد. رنگرزی

انواع روش های رنگرزی

همان طور که اشاره شد، فرایند رنگ آمیزی پارچه ، نخ و لباس و الیاف ابریشمی و پشمی از گذشته کاربرد بسیار زیاد داشته و در دنیای امروز نیز به اهمیت آن تا حد زیادی افزوده شده است. در حالت کلی و بر اساس شیوه و تجهیزات مورد استفاده برای انجام این کار می توان این حرفه را به دو گروه کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

رنگرزی سنتی

از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها در صباغی سنتی می توان به نوع مواد رنگزا و همچنین تجهیزات مورد استفاده برای رنگ آمیزی اشاره نمود. در روش های سنتی که البته در حال فراموشی می باشند، از رنگ های طبیعی استفاده میشود و به همین دلیل مقاومت مطلوبی در برابر نور، حرارت، ساییدگی و همچنین شستشو دارند. رنگ های مورد استفاده در این گروه شامل رنگ های گیاهی از قبیل روناس، پوست انار و گردو، برگ مو و زعفران و گل بابونه و بلوط و همچنین برخی مواد معدنی از قبیل خاک سرخ و زاج و همچنین رنگ های حیوانی مانند صدف فرفری می باشند.

رنگرزی صنعتی

در دنیای امروز که رنگرزی به تیراژ بسیار بالا انجام میشود، شیوه های سنتی کارایی مناسبی نداشته و به همین دلیل از ماشین آلات و تجهیزات اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و همچنین رنگ های شیمیایی در این زمینه استفاده میشود. در این شیوه از ماشین آلاتی همچون جت، استتر و ژیگر هوایی به همراه مواد رنگزا از قبیل رنگ های اسیدی، قلیایی، دیسپرس، حلال، آزوئیک، گوگردی و همچنین رنگ های دندانه ای و خمی و انواع شفاف کننده های نوری استفاده میشود. تنوع در رنگ برای رنگرزی صنعتی بسیار زیاد بوده و امکان رنگ آمیزی پارچه های آب دوست و گریزان از آب از قبیل پارچه های تولید شده از مواد پلاستیکی و نایلونی امکان پذیر می باشد. رنگرزی

مراحل رنگرزی پارچه

در روش های صنعتی، برای رنگ آمیزی الیاف پنبه و سلولزی لازم است گام های مختلفی طی شوند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود: پارچه های بافته شده با پنبه یا الیاف سلولزی ابتدا پرزگیری و آهارگیری شده و سپس مراحل سفید گری و مرسیزه کردن انجام میشود. پس از طی این گام ها، رنگرزی در دستگاه انجام شده و از مواد شیمیایی کمکی در کنار رنگ های اصلی استفاده میشود تا مقاومت و کیفیت کار افزایش پیدا کند. پس از اتمام این گام، تثبیت حرارتی به کمک رزین صورت گرفته و آبرفت گرفته میشود و پس از بازرسی و کنترل کیفیت، پارچه رنگ آمیزی شده از دستگاه خارج و بسته بندی خواهد شد. تمام مراحل فوق در صباغی صنعتی با کمک دستگاه ها و ماشین آلات و با سرعت بالا انجام میشود.

ماشین های رنگرزی

همان طور که اشاره شد، از مهم ترین ویژگی های رنگرزی صنعتی می توان به استفاده از ماشین آلات اتوماتیک و نیمه اتوماتیک اشاره نمود. دستگاه های رنگرزی از بخش های مختلفی تشکیل شده اند از قبیل سانترفیوژ آبگیری، بارگیری که وظیفه اتصال و محکم کردن لبه پارچه روی غلتک به لبه غلتک دیگر را بر عهده دارد، میله های منبسط کننده برای حذف چین و چروک در پارچه و غلتک های لاگ برای ایجاد موج روی الیاف.  

در دستگاه ها و ماشین آلات رنگرزی مختلف تفاوت هایی در نحوه عملکرد وجود دارد، به عنوان مثال دستگاه جت که کاربرد بسیار زیادی در این صنعت دارد، پارچه را به کمک قرقره های گردان از حمام رنگ بالاتر قرار می دهند. در نهایت محلول رنگی در طول یک جلو دهنده تا انتهای دستگاه حرکت می کند.

رنگرزی

قیمت رنگرزی

قیمت رنگرزی بر اساس فاکتورهای متعددی محاسبه می گردد که از مهم ترین آنها می توان به نوع رنگ استفاده شده برای این فرآیند اشاره نمود. تنوع در رنگ ها بسیار زیاد بوده و برخی از آنها وارداتی بوده و به همین دلیل تفاوت در نرخ های آنها زیاد است. علاوه براین، نوع پارچه و همچنین تیراژ نیز می توانند بر قیمت رنگرزی تاثیرگذارباشند.

رنگرزی با دستگاه

گروه آرام تکمیل یکی از بزرگترین گروه های ارائه دهنده خدمات چاپ روی پارچه و رنگ آمیزی آنها می باشد که با ماشین آلات کاملا بروز در این زمینه فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ارائه شده توسط این گروه می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان آرام تکمیل در تماس باشید.        

Most Asked Question.

رنگرزی یکی از گام های بسیار مهم در صنعت نساجی می باشد که نه تنها در دنیای امروز، بلکه هزاران سال قبل از میلاد نیز برای رنگ آمیزی پارچه و حصیر و الیاف مورد استفاده قرار می گرفته است. 

رنگرزی سنتی

رنگرزی صنعتی

در روش های صنعتی، برای رنگ آمیزی الیاف پنبه و سلولزی لازم است گام های مختلفی طی شوند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود: پارچه های بافته شده با پنبه یا الیاف سلولزی ابتدا پرزگیری و آهارگیری شده و سپس مراحل سفید گری و مرسیزه کردن انجام میشود. پس از طی این گام ها، رنگرزی در دستگاه انجام شده و از مواد شیمیایی کمکی در کنار رنگ های اصلی استفاده میشود تا مقاومت و کیفیت کار افزایش پیدا کند. پس از اتمام این گام، تثبیت حرارتی به کمک رزین صورت گرفته و آبرفت گرفته میشود 

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X