تلفن :02645332030

رنگرزی پارچه

رنگرزی - پارچه - آرام - تکمیل

رنگرزی پارچه

فهرست مطالب

نخ ها زمانی که تولید می شوند برای اینکه بی روح و رنگ نباشند باید فرآیند رنگرزی پارچه را پشت سر بگذارند. در این فرآیند تلاش می شود تا مواد رنگ زا به شکل مناسبی به تار و پود نفوذ کنند و ماندگاری داشته باشند. در ادامه ی مطلب به انواع روش های این فرآیند پرداخته می شود.

رنگرزی پارچه

رنگرزی پارچه از مهم ترین فرآیندها در صنعت نساجی می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر جلوه و زیبایی آنها داشته و به شیوه های مختلف صنعتی و سنتی انجام می شود. در حالت کلی در این صنعت تلاش می شود تا به کمک رنگ های طبیعی و مصنوعی تار و پود پارچه به رنگ های مورد نظر تبدیل شود. گروه آرام تکمیل؛ ارائه دهنده خدمات رنگرزی پارچه در ادامه به روش های مختلفی که این هنر اجرا می شود پرداخته و هر آنچه که باید درباره آن بدانید را شرح خواهد داد.

رنگرزی پارچه چیست؟

انسان همیشه در تمام جوانب زندگی به سمت رنگ ها گرایش داشته و با کمک آنها به اشیای بی جان، روح و احساس می بخشد. بر اساس روانشناسی رنگ این المان بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان بوده و هر رنگ تاثیرات متفاوتی را بر احساسات انسان ها ایجاد می کند. علاوه براین، استفاده از پارچه برای لباس و پوشاک، پرده های منزل، روکش مبلمان، سرویس خواب و غیره کاملا ضروری بوده و برای زیباتر شدن نیاز است تا رنگ و جلوه مناسبی پیدا کنند. هنر رنگرزی پارچه به مجموعه ای فعالیت ها گفته می شود که در آنها تلاش می شود تا مواد رنگزا به تار و پود پارچه نفوذ نموده و به زیباتر شدن آنها کمک کند.( برای مطالعه بیشتر درباره کامپکت پارچه )

رنگرزی پارچه یا همان هنر رنگ کردن و صباغی برخلاف گذشته در دنیای امروز به کمک ماشین آلات صنعتی صورت گرفته و رنگ های به کار رفته در آنها نیز تنوع بالایی دارند. در این هنر و صنعت از ابزارآلات و ماشین ها و مواد رنگی مخصوص استفاده می شود تا در نهایت رنگ های نفوذ کرده به تار و پود پارچه کاملا ثبات داشته و با شستشو دچار رنگ پریدگی نگردند. به همین دلیل فرآیند رنگ کردن پارچه ها از حساسیت و دقت بالایی برخوردار می باشند و در حال حاضر تجهیزات کاملا پیشرفته هر یک از مراحل را به دقت بررسی و کنترل می کنند تا نتیجه مطلوبی دریافت گردد.
( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ پارچه )

رنگرزی پارچه

بیشتر بخوانیم : چاپ پارچه

تفاوت چاپ و رنگرزی چیست؟

یکی از سوالات و اشتباهات رایجی که درباره این هنر و صنعت وجود دارد این است که چاپ و رنگ کردن پارچه را مترادف با هم در نظر گرفته میشود. در هنر و صنعت چاپ رنگ های متنوع در کنار هم یک طرح را تشکیل داده و بر روی بخش هایی از پارچه به کمک دستگاه های دیجیتال قرار میگیرند. این در حالیست که در رنگرزی تمام بخش های پارچه و تار و پود آن به یک رنگ تبدیل میشود.( برای مطالعه درباره شست و شو جهت تکمیل پارچه)

انواع روش های رنگرزی پارچه

اسناد و مدارک به جای مانده از گذشته نشان می دهد که هنر رنگرزی پارچه سه هزار سال قبل از میلاد وجود داشته است که به شیوه های مختلفی انجام میشده است. علاوه براین، ردپای این هنر را براحتی می توان در صنایع دستی ایران و پارچه ها و فرش براحتی احساس کرد. با توجه به شیوه ی اجرای این کار می توان رنگرزی روی پارچه ها را به دو گروه کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

رنگرزی سنتی پارچه

در روش های سنتی از ماشین آلات استفاده نشده و تنها با ابزارهای دستی این فرآیند انجام میشود. علاوه براین، نوع رنگ های به کار رفته در آنها نیز کاملا طبیعی بوده و از گیاهانی مانند پوست گردو، رناس و پوست انار و غیره برای این منظور استفاده میشود. در رنگرزی سنتی از دیگ و خمرهای بزرگ استفاده میشود که الیاف و پارچه ها در رنگ های موجود در دیگ غوطه ور میشود تا رنگ به تمام تار و پود آن نفوذ نماید. در نهایت نخ یا پارچه از دیگ خارج شده و خشک میشود. تنوع رنگ و همچنین کیفیت و مقاومت رنگ ها در این شیوه رنگرزی نسبت به نوع صنعتی کمتر بوده و برای تیراژ بالا گزینه مناسبی نخواهد بود.( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ ری اکتیو )

بنر - تماس - با - ما

رنگرزی صنعتی پارچه

همان طور که از نام این روش مشخص است، به کمک ماشین آلات مخصوص و کاملا صنعتی فرآیند رنگ کردن پارچه انجام میشود. در این روش از رنگ های مخصوص استفاده شده و با توجه به تثبیت کننده هایی که استفاده می گردد و همچنین حرارت دهی ها مناسب، در نهایت کیفیت رنگ در آنها بسیار بالا بوده و با شستشو تغییری در آنها ایجاد نخواهد شد.( برای مطالعه بیشتر درباره خارزدن پارچه )

رنگرزی پارچه با رنگ های طبیعی

به دلایل مختلف هنوز از رنگ های طبیعی در کارگاه های سنتی برای رنگرزی استفاده میشود. این رنگ ها که کمی گران تر از رنگ های مصنوعی می باشند، منشا گیاهی، معدنی یا حیوانی دارند. از رایج ترین رنگ های طبیعی مورد استفاده در این صنعت می توان به زعفران، روناس، بابونه، پوست گردو و همچنین چغندر و برگ مو اشاره نمود. علاوه براین موارد، از رنگ هایی که منشا حیوانی دارند نیز در این صنعت استفاده میشود. به عنوان مثال، از بدن حشره ای به نام Coccus cati قرمز دانه استخراج میشود که برای رنگ کردن پارچه مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین لازم به ذکر است که برای رنگ آبی از گیاه وسمه استفاده میشود که می توان این گیاه را در دزفول و شوشتر جمع آوری نمود. گل میمون نیز گزینه ای بسیار مناسب برای تهیه رنگ زرد برای پارچه می باشد که البته بیشتر در صنعت قالی بافی از آن استفاده میشود. در رنگرزی با این شیوه از پاتیل و همزمن و همچنین دماسنج استفاده شده و برای تثبیت کنندگی رنگ آن در نهایت از مواد مختلفی از جمله آمونیاک و نمک زاج استفاده میشود.( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ تریکو)

رنگرزی پارچه

بیشتر بخوانیم : پارچه

قیمت رنگرزی پارچه

قیمت رنگرزی پارچه بر اساس موارد متعددی از جمله سنتی یا صنعتی بودن روند اجرای کار، نوع رنگ ها و همچنین برند تولید کننده آنها تعیین می گردد. رنگ های تولید شده توسط برندهای معتبر و وارداتی گران تر از رنگ های داخلی بوده و به همین دلیل استفاده از آنها منجر به گران تر شدن قیمت نهایی کار خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که تیراژ پارچه ها اگر بیشتر باشد، بر قیمت تاثیرگذار است.( برای مطالعه بیشتر درباره استنتر پارچه )

گروه آرام تکمیل از تیم های حرفه ای و با سابقه در حوزه نساجی، تکمیل پارچه و رنگرزی می باشد که از تجهیزات و ماشین آلات تمام اتوماتیک و پیشرفته در مراحل مختلف کار استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان گروه آرام تکمیل در ارتباط باشید.( برای مطالعه بیشتر درباره براش روی پارچه )

سایر مقالات: چاپ

سوالات متداول رنگرزی پارچه

انسان همیشه در تمام جوانب زندگی به سمت رنگ ها گرایش داشته و با کمک آنها به اشیای بی جان، روح و احساس می بخشد. بر اساس روانشناسی رنگ این المان بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان بوده و هر رنگ تاثیرات متفاوتی را بر احساسات انسان ها ایجاد میکند.

یکی از سوالات و اشتباهات رایجی که درباره این هنر و صنعت وجود دارد این است که چاپ و رنگ کردن پارچه را مترادف با هم در نظر گرفته میشود. در هنر و صنعت چاپ رنگ های متنوع در کنار هم یک طرح را تشکیل داده و بر روی بخش هایی از پارچه به کمک دستگاه های دیجیتال قرار میگیرند.

قیمت رنگرزی پارچه بر اساس موارد متعددی از جمله سنتی یا صنعتی بودن روند اجرای کار، نوع رنگ ها و همچنین برند تولید کننده آنها تعیین می گردد. رنگ های تولید شده توسط برندهای معتبر و وارداتی گران تر از رنگ های داخلی بوده و به همین دلیل استفاده از آنها منجر به گران تر شدن قیمت نهایی کار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین