تلفن :02645332030

شست و شو جهت تکمیل پارچه

شست و شو جهت تکمیل - پارچه - ارام - تکمیل

شست و شو جهت تکمیل پارچه

فهرست مطالب

آیا تا به حال فکر کرده اید لباسی که بر تن دارید چه مراحلی را از سر گذرانده است تا به شکل کنونی در آمده است؟ همانطور که میدانید نخ ها و پارچه ها مراحل مختلف و زیادی را طی می کنند تا به دست ما برسند ما در این مطلب میخواهیم در مورد مرحله تکمیل پارچه بگوییم و ببینیم که در این مرحله نخ و پارچه دچار چه تغییراتی میشوند؟( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ پیگمنت )

تکمیل پارچه به مجموعه فعالیت هایی گفته میشود که برای بهبود خواص و یا افزودن خواص دیگر روی نخ و پارچه انجام میشود. به طور کلی در مرحله تکمیل پارچه که میتوان گفت جزو مراحل پایانی است کیفیت پارچه بالاتر می رود.

مرحله تکمیل پارچه شامل چند مرحله مقدماتی، میانی، سطح پارچه و نهایی است.

یکی از مهم ترین قسمت های فرآیند تکمیل مرحله شستشو جهت تکمیل پارچه است که موضوع مورد بحث ما است.( برای مطالعهه بیشتر درباره براش روی پارچه)

تکمیل پارچه - آرام تکمیل
تکمیل پارچه - آرام تکمیل

شستشو جهت تکمیل پارچه:

شستشو جهت تکمیل پارچه مرحله ای است که در تکمیل مقدماتی پارچه انجام میشود. در مرحله ی مقدماتی تکمیل اقداماتی انجام میشود تا الیاف آماده ی انجام ریسندگی شوند و یا پارچه ها برای عملیات چاپ یا رنگرزی پارچه آماده شوند.

شستشو مرحله ای است که باید روی همه ی پارچه ها انجام شود تا به کمک آن گرد و غبار و کثیفی های اولیه که حاصل از روغن های ریسندگی و بافندگی است زدوده شوند و در نهایت پارچه شفاف تر شود و رنگ الیاف نیز روشن تر شود.

همانطور که گفتیم شستشو جهت تکمیل پارچه فرآیند بسیار مهمی است که طی چند مرحله انجام میشود:

  • شستشوی الیاف: میتوان گفت این مرحله به طور اختصاصی بر روی الیاف پشمی انجام میشود زیرا پشم حیوانات هنگام چیدن کثیف هستند و بوی نامطبوعی دارند که با شستشو تمیز میشوند.
  • کربنیزه کردن: تنها شستشوی الیاف پشمی برای ورود آن ها به مرحله ی بعدی کافی نیست زیرا پشم ها علاوه بر چربی طبیعی که دارند خار و خاشاک زیادی نیز به همراه دارند و میتوان به کمک یک اسید قوی خار و خاشاک را هیدرولیزه کرد تا به شکل ذغال درآیند. سپس الیاف را به خوبی تکان می دهند تا این ناخالصی ها به راحتی از آن جدا شوند.
  • شستشوی پارچه: پارچه ها در طی فرآیند تکمیل ممکن است آلوده، چرب و ورغنی شوند و در نهایت باید این کثیفی ها زدوده شوند تا بتوان آن ها را برای ورود به مرحله ی جدید آماده کرد.( برای مطالعه بیشتر درباره چاپ ری اکتیو)

برای شستشو جهت تکمیل پارچه از چه چیزی استفاده میشود؟

برای شستشو جهت تکمیل پارچه با توجه به نوع کثیفی و نوع الیاف از انواع صابون های شوینده استفاده میشود. در ادامه با چند نوع از این صابون ها آشنا خواهیم شد.( برای مطالعه بیشتر درباره پارچه ساحلی عمده )

صابون برای شستشو پارچه های پلی استر

همانطور که میدانید پارچه های پلی استر از جمله پر کاربردترین پارچه ها در صنعت نساجی هستند که انواع مختلفی نیز دارد. این نوع پارچه ها باید با حرارت پایین و در محیط قلیایی ضعیف شستشو داده شوند. به همین دلیل از صابون های نانیونیک و آنیونیک برای شستشوی آن ها استفاده میشود.( برای مطالعه بیشتر درباره خارزدن پارچه )

  • یکی از ویژگی های صابون های نانیونیک این است که شستشو را در حرارت پایین به خوبی انجام می دهند و در صورتی که بعد از شستشو این نوع صابون در الیاف باقی بماند تداخلی با مواد دیگر در سایر مراحل ندارد زیرا این صابون خنثی است و بار ندارد. این نوع صابون ها همچنین دمای نقطه ابری شدن آن ها پایین است میتوانند در دماهای پایین نیز شستشو را به خوبی انجام دهند. برخلاف تصور همه اگر بخواهیم برای بالا بردن قدرت پاک کنندگی این صابون ها دما را بالا ببریم به دلیل غیر محلول شدن خاصیت پاک کنندگی آن ها پایین می آید بنابراین نیازی نیست انرژی زیادی صرف کرد. همچنین شستشو در دمای پایین برای پارچه های پلی استر که ممکن است کاهش عرض داشته باشند نیز بهتر است.( برای مطالعه بیشتر درباره کامپکت پارچه )

بنر - تماس - با - ما

  • صابون های آنیونیک نیز برای شستشو در حرارت بالا کاربرد دارند و مزایای دیگری نیز دارند که باید با توجه نوع پارچه و مراحلی که قرار است طی کند مورد استفاده قرار گیرد.( برای مطالعه بیشتر درباره خرید پارچه عمده )
کارخانه - چاپ - پارچه - ارام - تکمیل
تکمیل پارچه - آرام تکمیل
  • صابون حلال دار از قدرت پاک کنندگی بالاتر برای لکه های مقاوم برخوردار هستند؛ این صابون ها میتوانند روغن های سنگین و کثیفی های شدید را از روی پارچه پاک کنند.
  • صابون پخت نیز کاربردهای زیادی در شستشو جهت تکمیل پارچه دارد؛ این نوع صابون ها برای مراحل ابتدایی شستشوی پارچه پنبه ای خام و همچنین معلق نگهداشتن آن ها در حمام برای تکمیل عملیات پخت و سفیدگری پارچه پنبه ای و نیز به عنوان نفوذ دهنده مورد استفاده قرار میگیرند. صابون پخت علاوه بر اینکه باید خاصیت معلق نگهداشتن کثیفی ها را داشته باشد بلکه باید بتواند شستشو در دمای بالا را در کنار محیط قلیایی شدید تحمل کند.( برای مطالعه بیشتر درباره استنترپارچه )

بنر - تماس - با - ما

ماشین های شستشو پارچه در مرحله تکمیل

در مرحله ی تکمیل شستشو از ماشین های مدرن شستشو مثل دستگاه شستشوی عرض باز، شستشوی طنابی، دستگاه وینچ و دستگاه والک استفاده میشود. فرآیند شستشو برای از بین بردن آلودگی هایی مثل روغن و گرد و غبار است که در مرحله ی تولید به وجود می آیند  پس باید در محیط قلیایی انجام شود و دستگاه هایی که شستشوی پارچه را انجام می دهند از روش دترجنت استفاده می کند.( برای مطالعه بیشتر درباره کارخانه چاپ پارچه )

دستگاه شستشوی والک دارای خصوصیت هایی که آن را از سایر دستگاه ها متمایز می کند؛ این دستگاه علاوه بر اینکه شستشو پارچه ها را انجام می دهد با ایجاد اصطکاک بین پارچه و دستگاه آن را به حالت نمدی در می آورد و ظاهری زیبا و خاص به آن می دهد.

در این مطلب در مورد شستشو جهت تکمیل پارچه گفتیم؛ در پایان میخواهیم یکی از برترین مجموعه ها در زمینه بافت، چاپ پارچه و رنگرزی انواع منسوجات را به شما معرفی کنیم.

شرکت آرام تکمیل با نام تجاری یونیتکس با بهره گیری از کادری مجرب و با استفاده از ماشین آلات و دستگاه های بسیار پیشرفته رنگرزی و تکمیل اروپایی در زمینه ی منسوجات و خدمات نساجی شهرت جهانی دارند، این شرکت فرآیندهایی

از قبیل بافت، رنگرزی و تکمیل طیف وسیعی از منسوجات از جمله تاری پودی و کشباف را به صورت تخصصی انجام می دهند؛ مجموعه ی آرام تکمیل همواره پیشرو در کیفیت و جلب رضایت مشتریان با تولیدات متنوع با قیمت بسیار مناسب و ابداعات گوناگون بوده است.
فلسفه ی تولد این شرکت بر پایه حذف کامل اتلاف هاست .

مجموعه آرام تکمیل همواره حفاظت از محیط زیست  را در دستور کار خود قرار داده و به همین منظور با احداث استخرهای تامین آب و تصفیه پساب خروجی به مساحت تقریبی 700 متر مربع و نصب تجهیزات تصفیه فاضلاب مدرن، حفاظت و حراست از محیط زیست را به نوبه خود به انجام رسانیده است که در نوع خود کم نظیر است.  ( برای مطالعه بیشتر درباره سانفور و گرفتن آّبرفت پارچه)

سوالات متداول شست و شو جهت تکمیل پارچه

برای شستشو جهت تکمیل پارچه با توجه به نوع کثیفی و نوع الیاف از انواع صابون های شوینده استفاده میشود. در ادامه با چند نوع از این صابون ها آشنا خواهیم شد.

یکی از ویژگی های صابون های نانیونیک این است که شستشو را در حرارت پایین به خوبی انجام می دهند و در صورتی که بعد از شستشو این نوع صابون در الیاف باقی بماند تداخلی با مواد دیگر در سایر مراحل ندارد زیرا این صابون خنثی است و بار ندارد. این نوع صابون ها همچنین دمای نقطه ابری شدن آن ها پایین است میتوانند در دماهای پایین نیز شستشو را به خوبی انجام دهند.

دستگاه شستشوی والک دارای خصوصیت هایی که آن را از سایر دستگاه ها متمایز می کند؛ این دستگاه علاوه بر اینکه شستشو پارچه ها را انجام می دهد با ایجاد اصطکاک بین پارچه و دستگاه آن را به حالت نمدی در می آورد و ظاهری زیبا و خاص به آن می دهد.

در این مطلب در مورد شستشو جهت تکمیل پارچه گفتیم؛ در پایان میخواهیم یکی از برترین مجموعه ها در زمینه بافت، چاپ و رنگرزی انواع منسوجات را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین