چاپ - آرام تکمیل

چاپ

چاپ روی پارچه

پارچه ها امروزه به لطف پیشرفت صنعت و تکنولوژی، از حالت های ساده و بی روح خارج شده اند. گرچه در گذشته نیز پارچه های طرح دار استفاده می شدند اما فرآیند چاپ روی پارچه ی امروزی این امکان را فراهم کرده تا انواع طرح های دلخواه و متنوع روی پارچه ها نقش ببندند. این فرآیند عموما به صورت دیجیتال و با ماشین آلات مخصوص انجام می شود. انتخاپ شیوه ی چاپ با توجه به فراوانی جنس پارچه ها شاید مهم ترین نکته ای باشد که در کیفیت نهایی و ماندگاری محصول تاثیر دارد. آرام تکمیل با دارا بودن پیشرفته ترین ماشین آلات و نیروهای متخصص همواره در این زمینه پیشرو بوده است. در ادامه، چاپ در صنعت پارچه و نساجی را با معرفی روش های آن بررسی خواهیم کرد.

دستگاه چاپ روی پارچه

برای شروع فرآیند چاپ، پس از طراحی طرح مورد نظر، پارچه ها می بایست از دستگاه چاپ پارچه عبور کنند. این دستگاه شبیه یک پرینتر عمل می کند. ماده اولیه یا همان رنگ های مورد نظر وارد دستگاه شده و نقوش روی پارچه نقش می بندند. پارچه های کتان، جین، توری، پشم، نایلون، ابریشم و… امکان وارد شدن به این فرآیند را دارند و می توان نتیجه گرفت این صنعت طیف گسترده ای از پارچه ها را پوشش می دهد. در این دستگاه ها همچنین از جوهر های گوناگونی مانند جوهر ری اکتیو، جوهر دیسپرز، جوهر اسید، جوهر پیگمنت، جوهر سابلیمیشن و… برای چاپ پارچه بهره گیری می شود. دستگاه های چاپ پارچه بر اساس نوع کاربرد در سایز ها و کاربری های گوناگونی تولید می شوند. برخی از کاربرد های این دستگاه ها عبارت اند از:
 1. روی کاپشن
 2.  رو مبلی
 3.  کفش پارچه ای
 4.  روی پرده
 5.  روی پارچه کوسن
 6.  پادری
 7.  روسری
 8.  روی شال
 9.  روی کفش
 10.  روی مانتو
 11.  لباس کودکان
با توجه به نیاز بازار و میزان تولید، دستگاه چاپ تی شرت از اقبال بالایی در بازار برخوردار است. در روش های جدید این عمل به صورت پرس حرارتی و بدون استفاده از جوهر صورت می پذیرد. دستگاه چاپ روی پارچه-آرام تکمیل

چاپ سیلک

  پیش از به بازار آمدن دستگاه های مدرن، چاپ سیلک یا screen printing روش محبوبی برای نقش گذاری روی پارچه های آماده مانند تی شرت یا پارچه های خام بود. در این روش، چاپ بوسیله پاشش رنگ بر روی اسکرین چاپی به صورت دستی یا اتوماتیک توسط دستگاه انجام می شود. محدودیت های این روش باعث می شود پرینت های چند رنگی توسط این روش انجام نشوند. اما مزیت روش سیلک این است که رنگ با غلظت بالایی روی پارچه می نشیند و به طور مثال برای ایجاد الگوی سفید روی پارچه مشکی گزینه ی مناسبی است.

روش های چاپ سیلک

 •  سیلک مسطح (Flat screen printing): انواع تی شرت و کیف محصولات مناسبی جهت کار در این روش هستند.
 •  سیلک چرخشی (Rotary screen printing): روشی پر هزینه است که چاپ بر روی رول های سراسری پارچه را فراهم می کند.
 •  سیلک دستی (Hand-screen printing): روشی هنرمندانه  است که اختراع اندی وارهول می باشد. هنرمندان این زمینه در کارگاه های شخصی خودشان مشغول هنرآفرینی با این روش می باشند.
چالش های مربوط به این روش نیز تعداد محدود رنگ ها، کاربرد نداشتن در چاپ تکی یا نمونه، هزینه بالای راه اندازی و تمام شده و… است. در مجموع چاپ سیلک به هر روشی که انجام شود برای کارگاه های تولید عمده که الگوهای خاص و پیچیده کار نمی کنند به دلیل از بین رفتن هزینه راه اندازی در قیمت نهایی کارآمد و بهینه است.

چاپ دیجیتالی

برای رهایی از دشواری و هزینه های آماده سازی اسکرین ها، می توان از روش ساده تر چاپ دیجیتالی بهره برد. این روش هم برای سفارشات تکی هم عمده کاربرد داشته و چاپگر جوهر افشان بدون محدودیت این عمل را انجام خواهد داد. چاپ دیجیتالی بیشتر روی پارچه سفید انجام می شود. پرینتر با ترکیب چهار رنگ اصلی یشمی، ارغوانی، زرد و سیاه، رنگ و طرح مورد نظر طراح را بوجود آورده و با اعمال قطرات میکروسکوپی، طرح را روی پارچه پیاده می کند. از ویژگی های چاپ دیجیتالی می توان از موارد زیر نام برد:
 1. هزینه اولیه پایین زیرا از اسکرین  استفاده نمی شود.
 2. مقرون به صرفه برای سفارشات های تکی
 3. بدون محدودیت در انتخاب رنگ
 4. به صرفه تر بودن در چاپ عمده نسبت به چاپ سیلک

چاپ باتیک

یکی از روش های گران بهای ایجاد نقش روی پارچه که قدمتی 2000 ساله دارد، چاپ باتیک است. این هنر قدیمی مربوط به دستان توانمند هنرمندان اندونزیایی است. با این حال سابقه آن در نوع ((کلاقه ای)) در ایران به مرکزیت اسکو و تبریز در حدود 500 سال برآورد می شود. گران بها بودن این هنر از آن جا مشخص می شود که پارچه های ابریشم در دستان هنرمندان چاپ باتیک نقش می خورند. برای ایجاد نقوش دلخواه روی پارچه در روش باتیک ابتدا با ماده ای مقاوم، پارچه پوشانده می شود. زیرا این ماده مانع از ورود رنگ به پارچه می شود. ماده مقاوم که با نام واکس نیز شناخته می شود را می توان با موادی مثل پارافین، پیه، موم، کلیفن یا سقز تهیه کرد. از ابزار های اصلی چاپ باتیک می توان از انواع کلاف چوبی قلم مو، تیان، و مهر یا قالب های چوبی نام برد. کاربرد هنر باتیک در ساخت انواع رومیزی، تابلو، شال، روسری و … است. ارزش این آثار دستی و هنری در کیفیت رنگ آمیزی و طرح و دقت و ظرافتی که هنرمند به کار برده است، مشخص می شود.

چاپ روی پارچه در منزل

  چاپ روی پارچه در منزل-آرام تکمیل علاوه بر چاپ های عمده ی صنعتی، از آن جا که این کار نوعی صنایع دستی محسوب می شود برخی تمایل دارند چاپ روی پارچه در منزل را امتحان کنند. روش های متعددی برای این کار وجود دارد اما کیفیت و ماندگاری آن یکسان نبوده و ممکن است پارچه را نیز خراب کند. وسایل ساده ای که برای این کار مورد نیاز است می تواند اتو بعنوان حرارت دهنده، کاغذ مخصوص چاپ روی پارچه، پارچه یا تی شرت، چسب، قیچی و… در مرحله اول طرح مورد نظر را در کیفیت مناسب در کامپیوتر آماده کنید. سپس کاغذ مخصوص چاپ که برای پارچه های روشن و تیره متفاوت است را دستگاه پرینتر قرار دهید. در مرحله دوم طرح مورد نظر را با اعمال تنظیمات صحیح، پرینت بگیرید. در همین هنگام پارچه مورد نظر را کامل اتو کنید تا هیچگونه چروکی رو آن نباشد. در مرحله بعد کاغذ چاپ شده را به صورت برعکس در محل مورد نظرتان قرار داده و با چسب کاملا آن را فیکس کنید. در مرحله نهایی اتوی خود را روی حالت کتان قرار داده و تمام نقاط طرح را به خوبی اتو کنید. مدت زمان انجام این کار بسیار مهم بوده زیرا اگر کم اتو شود طرح به خوبی خود را نشان نمی دهد و اگر زیاد اتو شود نیز به طور کامل خراب می شود. پس از مطمئن شدن تکمیل اتو کشی اجازه دهید تا پس از چند دقیقه پارچه خشک شود و سپس کاغذ را جدا کنید.   گروه آرام تکمیل از بزرگترین کارخانجات بافندگی، رنگرزی و تکمیل پارچه و خدمات چاپ می باشد که با دستگاه های تمام اتوماتیک در این حوزه فعالیت داشته و کیفیت، زیبایی و قیمت مناسب را برای تمام خدمات خود ارائه داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مجموعه و خدمات قابل ارائه در آن می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان گروه آرام تکمیل در تماس باشید. سایر مقالات: تکمیل پارچه رنگرزی پارچه
برای تماشای ویدئوی زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید

برای شروع فرآیند چاپ، پس از طراحی طرح مورد نظر، پارچه ها می بایست از دستگاه چاپ پارچه عبور کنند. این دستگاه شبیه یک پرینتر عمل می کند. ماده اولیه یا همان رنگ های مورد نظر وارد دستگاه شده و نقوش روی پارچه نقش می بندند.

سیلک مسطح (Flat screen printing): انواع تی شرت و کیف محصولات مناسبی جهت کار در این روش هستند.

سیلک چرخشی (Rotary screen printing): روشی پر هزینه است که چاپ بر روی رول های سراسری پارچه را فراهم می کند.

سیلک دستی (Hand-screen printing): روشی هنرمندانه از چاپ است که اختراع اندی وارهول می باشد. هنرمندان این زمینه در کارگاه های شخصی خودشان مشغول هنرآفرینی با این روش می باشند.

برای رهایی از دشواری و هزینه های آماده سازی اسکرین های چاپی، می توان از روش ساده تر چاپ دیجیتالی بهره برد. این روش هم برای سفارشات تکی هم عمده کاربرد داشته و چاپگر جوهر افشان بدون محدودیت این عمل را انجام خواهد داد. چاپ دیجیتالی بیشتر روی پارچه سفید انجام می شود.

علاوه بر چاپ های عمده ی صنعتی، از آن جا که این کار نوعی صنایع دستی محسوب می شود برخی تمایل دارند چاپ روی پارچه در منزل را امتحان کنند.

روش های متعددی برای این کار وجود دارد اما کیفیت و ماندگاری آن یکسان نبوده و ممکن است پارچه را نیز خراب کند.

وسایل ساده ای که برای این کار مورد نیاز است می تواند اتو بعنوان حرارت دهنده، کاغذ مخصوص چاپ روی پارچه، پارچه یا تی شرت، چسب، قیچی و… باشد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است