آرام تکمیل

پارچه برای دیدن انواع پارچه با الیاف طبیعی و مصنوعی و نحوه بافت پارچه و قیمت پارچه با ما همراه باشید.

پارچه

پارچه به هنر بافت لایه های قابل ، انعطاف از الیاف حیوانی، گیاهی و مصنوعی گفته میشود که با ماشین آلات و تجهیزات مختلف به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تولید میشوند. با توجه به نحوه بافت و همچنین الیاف استفاده شده می توان آنها را به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که از نظر کاربرد نیز با هم متفاوت هستند. آرام تکمیل؛ ارائه دهنده خدمات نساجی و بافت، رنگرزی در ادامه به این هنر پارچه بافی اشاره خواهد داشت و ویژگی های مختلف هر یک از آنها را شرح خواهد داد.

پارچه چیست؟

انسان از ابتدای آفرینش با استفاده از برگ و همچنین پوست حیوانات سعی در پوشاندن بدن داشته و به مرور به تولید لایه های نرم و قابل انعطاف به کمک پشم گوسفندان و سایر الیاف های طبیعی و حیوانی پرداخته است. به طوریکه اسناد بدست آمده نشان می دهند که در 6500 سال قبل از تولد مسیح در ایران هنر باف پارچه رواج داشته است. با توجه به کاربرد بسیار زیاد آن به مرور این هنر با تغییر و تحولاتی روبرو شد و نوع الیاف و همچنین شیوه بافت و رنگرزی چهره و جلوه متفاوتی را به این صنعت بخشید. به طوریکه در دوره صفویان هنر بافت پارچه به اوج خود رسید و نمونه های بسیار ارزشمندی از پارچه های زری بافت در لباس شاه و درباریان استفاده میشد.

برخلاف سال های ابتدایی ظهور این صنعت و هنر، در دنیای امروز نساجی نه تنها برای پوشاک، بلکه در بخش های صنعتی نیز مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل تنوع بسیار بالایی در آنها به چشم میخورد.

انواع پارچه

نوع الیاف به کار رفته و همچنین شیوه بافت پارچه ها با هم تفاوت زیادی دارند و با قدم گذاشتن به فروشگاه ها و مغازه ها پی به تنوع بالا در آنها خواهید برد. در یک دسته بندی کلی بر اساس نوع الیاف می توان آنها را به صورت زیر تقسیم بندی نمود:

پارچه با الیاف طبیعی

همان طور که از نام این گروه مشخص است، الیاف به کار رفته در آنها کاملا طبیعی بوده و از گیاهان مختلفی از قبیل پنبه و کتان تولید میشوند. از مهم ترین ویژگی های این پارچه ها می توان به عدم ایجاد حساسیت های پوستی و همچنین خنک بودن آنها به دلیل تبادل مناسب هوا در آنها اشاره نمود. از پرکاربردترین و شناخته شده ترین نمونه هایی که با الیاف طبیعی تولید میشوند می توان به چیت، متقال، چلوار، کرباس، کتان، مخمل، نخی، کریشه، ململ و دبیت می توان اشاره نمود. این گروه از پارچه ها دارای تنوع رنگی بالایی بوده و با توجه به نحوه بافت، نوع رنگرزی و فرآیندهای تکمیلی صورت گرفته بر روی آنها دارای کیفیت های متفاوتی هستند.

پارچه

پارچه با الیاف مصنوعی

پارچه هایی که از الیاف پلاستیکی و دارای مواد مصنوعی تولید میشوند دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و ظاهر آنها نیز نسبت به سایر الیاف دیرتر تغییر پیدا میکند. ریون، داکرون، آکلیریک، و پنبه نسوز از جمله زیر مجموعه های این گروه هستند که تنوع رنگ نیز در آنها زیاد است. نکته بسیار مهم اینکه این پارچه ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی شوند و تبادل هوا نیز در آنها سخت تر از الیاف گیاهی می باشد.

پارچه با الیاف حیوانی

استفاده از الیاف حیوانی مانند پشم گوسفندان در صنعت نساجی بسیار رایج بوده و اغلب پارچه هایی که دارای تار و پود پشم می باشند، دارای سطح پرزدار بوده و گرم می باشند. پارچه های پشمی، ماهوت، برک های تولید شده از کرک بز، ابریشم، کرپدوشن تولید شده از ابریشم خام از جمله زیر مجموعه های این گروه بوده و کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال، استفاده از برک و پشمی برای دوخت کت و شلوار و پالتو مناسب می باشند و فرم و ایستادگی بسیار خوبی دارند.

نحوه بافت پارچه

فرآیند بافت و نساجی دارای زیر مجموعه های مختلفی می باشد و به کمک تجهیزات و ماشین آلات متعدد عملیات بافت، رنگرزی و تکمیل صورت میگیرد. پارچه ها را بر اساس شیوه بافت آنها نیز گروه بندی نمود که برخی از آنها عبارتند از:

پارچه گرد بافت

در صنعت نساجی ماشین آلات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و نحوه بافت در آنها نیز با هم متفاوت می باشد. به عنوان مثال در صنعت تولید ترکیو از ماشین آلاتی استفاده میشود که بافت آنها تاری پودی نبوده و به صورت گرد باف انجام میشود.

پارچه

بافت تاری پودی

نحوه تولید این پارچه ها به گونه ایست که از نخ های بلند به نام تار در طول و پود در عرض استفاده شده و اغلب پارچه های موجود در بازار در این گروه قرار دارند. حریر، ترگالت، سیلیکات، تترون، ساتن، کرپ، یاخما ی ارگانزا از نوع تاری پودی می باشند.

پس از اتمام بافت، عملیات رنگرزی و چاپ به شیوه های مختلف ممکن است بر روی آنها صورت گیرد. به عنوان مثال، طرح های رنگی و پیچیده به کمک دستگاه های سابلیمیشن بر روی آنها ایجاد شده یا چاپ های حرارتی و دستی و دیجیتال صورت می گیرد. در نهایت نیز به منظور افزایش مقاومت و کیفیت، عملیاتی همچون اتو و بخار زدن، آهاز زدن به کمک مواد شیمیایی و همچنین برش کاری و سوراخ کردن انجام میشود.

قیمت پارچه

در نرخ گذاری و تعیین قیمت پارچه عوامل متعددی نقش دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می توان به نوع الیاف به کار رفته در آنها اشاره نمود. علاوه براین، پارچه ها در عرض های مختلفی تولید میشوند و بدون شک هرچه مقدار عرض بیشتر باشد، در نهایت قیمت آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. طرح و رنگ بندی، نقش برجسته بودن یا نبودن طرح و همچنین برند تولید کننده همگی بر تعیین قیمت ها موثر می باشند.

نساجی و بافت پارچه

گروه آرام‌تکمیل از جمله کارخانجات فعال در حوزه نساجی می‌باشد که توسط ماشین آلات مختلف و کاملا پیشرفته خدماتی همچون نساجی، رنگرزی و تکمیل‌پارچه را با کیفیت بالا ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات این مجموعه و ثبت سفارش و عقد همکاری می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان گروه آرام تکمیل در ارتباط باشید.

انسان از ابتدای آفرینش با استفاده از برگ و همچنین پوست حیوانات سعی در پوشاندن بدن داشته و به مرور به تولید لایه های نرم و قابل انعطاف به کمک پشم گوسفندان و سایر الیاف های طبیعی و حیوانی پرداخته است. به طوریکه اسناد بدست آمده نشان می دهند که در 6500 سال قبل از تولد مسیح در ایران هنر باف پارچه رواج داشته است.

انسان از ابتدای آفرینش با استفاده از برگ و همچنین پوست حیوانات سعی در پوشاندن بدن داشته و به مرور به تولید لایه های نرم و قابل انعطاف به کمک پشم گوسفندان و سایر الیاف های طبیعی و حیوانی پرداخته است. به طوریکه اسناد بدست آمده نشان می دهند که در 6500 سال قبل از تولد مسیح در ایران هنر باف پارچه رواج داشته است.

نوع الیاف به کار رفته و همچنین شیوه بافت پارچه ها با هم تفاوت زیادی دارند و با قدم گذاشتن به فروشگاه ها و مغازه ها پی به تنوع بالا در آنها خواهید برد.

در نرخ گذاری و تعیین قیمت پارچه عوامل متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع الیاف به کار رفته در آنها اشاره نمود. علاوه براین، پارچه ها در عرض های مختلفی تولید میشوند و بدون شک هر چه مقدار عرض بیشتر باشد، در نهایت قیمت آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. طرح و رنگ بندی، نقش برجسته بودن یا نبودن طرح و همچنین برند تولید کننده همگی بر تعیین قیمت ها موثر می باشند.

محتوای آکارئون

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X