آرام تکمیل

نساجی

 

نساجی

نساجی یا هنر بافت پارچه و ریسندگی از مهم ترین و قدیمی ترین صنایع در دنیا می باشد که تمام جوانب زندگی بشر و صنعت و حتی علم پزشکی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. ریشه های این صنعت را می توان در 6000 سال قبل در ایران جستجو نمود که بشر تصمیم به پوشاندن بدن خود با الیاف و پارچه گرفت. به مرور و با روی کار آمدن انقلاب صنعتی در قرن 18 میلادی، تغییر و تحول بسیار زیادی در صنعت نساجی بوجود آمد و در حال حاضر نه تنها با پوشاک ارتباط مستقیم دارد، بلکه در صنایع مختلف و حتی تولید شریان و رگ های مصنوعی نیز می توان رد پای آن را مشاهده نمود. آرام تکمیل؛ ارائه دهنده خدمات نساجی و تکمیل پارچه در ادامه به این صنعت و کاربرد آن اشاره خواهد داشت.

نساجی چیست؟

پس از پشت سر گذشتن دوران پوشاندن بدن با برگ درختان، انسان به مرور به هنر تبدیل پشم حیوانات به نخ دست پیدا نمود و به شیوه های مختلف بافت پارچه های بسیار ساده رواج پیدا نمود. بر اساس اسناد و ابزارآلات کشف شده، ایرانیان باستان در شش هزار سال قبل به صنعت دست پیدا نموده و از ریسندگی برای تولید پارچه استفاده می کرده اند. با توجه به کاربرد بسیار زیاد نخ و الیاف و پارچه به مرور با روی کار آمدن انقلاب صنعتی ماشین آلات پیشرفته تری در این زمینه طراحی و تولید شد که پارچه هایی با ظرافت بالا را تولید می کردند. به این هنر که ریسندگی و بافت پارچه و تبدیل الیاف طبیعی و مصنوعی به نخ را در برمیگیرد، اصطلاحا نساجی گفته میشود.

کاربرد نساجی

هنر نساجی و بافت پارچه برخلاف گذشته که تنها پوشاک را در بر می گرفت، در حال حاضر در صنایع مختلف از جمله جاده سازی، پزشکی، فضا نوردی، صنعت تولید خودرو و هر آنچه که در آن نیاز به الیاف و منسوجات می باشد را در برگرفته است. از دیگر موارد کاربرد این هنر و صنعت می توان به بافت و تولید انواع فرش و موکت اشاره نمود که با الیاف طبیعی و مصنوعی صورت میگیرد.

انواع نساجی

همان طور که اشاره شد، هنر بافت پارچه و ریسندگی دارای پیشینه بسیار قدیمی می باشد و نمونه پارچه های دست بافت که در صنایع دستی شهرهای مختلف کشورمان به چشم میخورد گواه و سند معتبری در این زمینه می باشد. علاوه براین، این هنر و صنعت در دنیای مدرن به طور کامل تغییر چهره پیدا کرده و کاربردها و همچنین نحوه اجرای کارها در آن متحول شده اند. بر همین اساس می توان انواع نساجی را در دو گروه کلی زیر تقسیم بندی نمود:

نساجی سنتی

به هنر تبدیل پشم و الیاف گیاهی و حیوانی به نخ و بافت پارچه با آنها نساجی سنتی گفته میشود که به کمک چرخ های ریسندگی انجام شده و هیچ گونه ابزار و ماشین آلات پیشرفته در آنها به چشم نمیخورد. این دسته از هنر بافت پارچه در صنایع دستی ایران و تولید پارچه های دست بافت تولید شده در یزد، کاشان، اصفهان و شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر ریسندگی و بافت پارچه، سایر گام های مورد نیاز در نساجی از جمله رنگرزی و چاپ پارچه نیز در شیوه سنتی با دست و ابزار آلات بسیار ساده انجام میشود.

نساجی صنعتی

صنعت نساجی از مهم ترین صنایع در تمام دنیا می باشد و به همین دلیل با تکنولوژی گره خورده و ماشین آلات و خط تولیدهای تمام اتوماتیک بسیار پیشرفته در این زمینه طراحی و راه اندازی شده اند. در نساجی صنعتی دانش آموختگانی از رشته های تکنولوژی نساجی و مهندسی پوشاک و علوم الیاف مشغول به فعالیت بوده و کارخانجات عظیمی در حوزه های مختلف آن خدمات ارائه می دهند. به طوریکه می توان کاربرد الیاف نانو را در دنیای امروز در این صنعت مشاهده نمود که در علم پزشکی، فضا نوردی و بافت پارچه های مختلف مشاهده نمود.

زیر شاخه های صنعت نساجی

ماشین آلات و ابزارهای نیمه یا تمام اتوماتیک به کار رفته در کارخانجات مختلف نساجی با توجه به اینکه چه نوع محصولاتی تولید می کنند در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال، اگر شاخه تولید پارچه مورد استفاده برای صنعت پوشاک یا سایر صنایع را در نظر بگیریم، دارای زیرمجموعه های متعددی می باشند که عبارتند از:

    • ریسندگی: تبدیل الیاف حیوانی و گیاهی و مصنوعی به نخ هایی با ضخامت و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی مختلف
    • بافت پارچه: بافت پارچه به شیوه های مختلف از قبیل تاری و پودی یا گرد بافت و غیره
    • رنگرزی: نفوذ رنگ به تار و پود پارچه به شیوه های سنتی و دستی یا به کمک ماشین آلات پیشرفته در این مرحله صورت میگیرد.
    • چاپ پارچه: ایجاد طرح های رنگی مختلف با ماشین آلات یا ابزارهای دستی بر روی پارچه بوده و با توجه به نحوه چاپ دارای زیر شاخه های زیادی می باشد. به عنوان مثال در نساجی سنتی از ابزارآلات دستی برای چاپ استفاده شده و در نوع صنعتی چاپ دیجیتال و حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از موارد بسیار مهم هنر و صنعت نساجی در تولید لاستیک یا تایر خودرو می باشد که در آن از الیاف مصنوعی بسیار مقاوم برای افزایش کیفیت تایر استفاده میشود. همچنین لازم به ذکر است که این صنعت به شدت در پزشکی اهمیت داشته و تولید پارچه های مخصوص ماسک، رگ و اندام های مصنوعی و همچنین در تولید نخ های بخیه و غیره به خوبی رد پای این صنعت را می توان مشاهده نمود.

  • تکمیل پارچه: به منظور افزایش کیفیت پارچه و مقاوم سازی آن در برابر پوسیدگی، از دست دادن رنگ و همچنین ثابت بودن بافت در اثر استفاده زیاد و قرار گرفتن در شرایط محیطی و دمایی مختلف عملیات تکمیل پارچه صورت می گیرد. تکمیل فیزیکی پارچه، حذف چین و چروک ها با بخار، ثبات ابعاد، امباسینگ و کالندر کردن پارچه و همچنین استفاده از مواد شیمیایی باکتری کش و ضد چروک و غیره از جمله فعالیت های فاز تکمیل در نساجی می باشند.

آرام تکمیل از جمله گروه های فعال در حوزه نساجی می باشد که خدمات مختلفی از جمله بافندگی، رنگرزی و تکمیل پارچه را با ماشین آلات پیشرفته ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی پایین صفحه استفاده نمایید.

سولات متداول

نساجی چیست؟

پس از پشت سر گذشتن دوران پوشاندن بدن با برگ درختان، انسان به مرور به هنر تبدیل پشم حیوانات به نخ دست پیدا نمود و به شیوه های مختلف بافت پارچه های بسیار ساده رواج پیدا نمود. بر اساس اسناد و ابزارآلات کشف شده، ایرانیان باستان در شش هزار سال قبل به صنعت دست پیدا نموده و از ریسندگی برای تولید پارچه استفاده می کرده اند.

کاربرد نساجی چیست؟

یکی از موارد بسیار مهم هنر و صنعت نساجی در تولید لاستیک یا تایر خودرو می باشد که در آن از الیاف مصنوعی بسیار مقاوم برای افزایش کیفیت تایر استفاده میشود. همچنین لازم به ذکر است که این صنعت به شدت در پزشکی اهمیت داشته و تولید پارچه های مخصوص ماسک، رگ و اندام های مصنوعی و همچنین در تولید نخ های بخیه و غیره به خوبی رد پای این صنعت را می توان مشاهده نمود.

انواع نساجی چیست؟

نساجی سنتی

نساجی صنعتی

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X