تریکو

تریکو

انواع پارچه های تولیدی در صنعت نساجی، دارای جنس و کیفیت متفاوتی می باشند. یکی از انواع این پارچه ها تریکو می باشد. ویژگی های منحصر به فرد این پارچه موجب شده تا تریکو بافی و مشتقات آن طرفدار زیادی داشته بشد. در ادامه ی این مطلب به بررسی انواع و ویژگی های مختلف آن می پردازیم.

پارچه تریکو

پارچه تریکو یکی از نمونه پارچه های تولید شده در نساجی می باشد که به دلیل نوع بافت و استفاده از نخ های مصنوعی و طبیعی و همچنین تنوع بالا در رنگ در صنعت پوشاک کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع پارچه که از کلمه انگلیسی tricot گرفته شده است، به پارچه های گردباف نیز شناخته شده هستند و برخلاف سایر پارچه ها در آنها از تار و پود استفاده نمیشود. آرام تکمیل؛ ارائه دهنده خدمات نساجی و پارچه بافی در ادامه انواع پارچه تریکو را معرفی نموده و به نحوه بافت، قیمت و موارد مهم در خرید آنها را شرح خواهد داد. پارچه تریکو

پارچه تریکو چیست؟

در صنعت نساجی با توجه به نوع ماشین آلات مورد استفاده در آنها از سبک و شیوه های مختلفی برای بافت پارچه استفاده میشود و به همین دلیل تنوع در پارچه ها بسیار زیاد است. از جمله نمونه های رایج در صنعت تولید پوشاک می توان به پارچه های گردباف یا تریکو اشاره نمود که با توجه به نوع نخ و همچنین ماشین آلات و سوزن های به کار رفته در آنها دارای زیرمجموعه های زیادی می باشد. این پارچه ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود که از مهم ترین آنها، ته باز یا بسته بودن آنها اشاره نمود که البته در حال حاضر اغلب به صورت ته بسته تولید میشوند و در آنها تار و پود کاربرد ندارد.

ویژگی های بافت پارچه تریکو

همان طور که اشاره شد، در بافت پارچه های تریکو از تار و پود استفاده نمیشود و بافت آنها با کمک ماشین آلات مخصوص به صورت گرد انجام میشود. میزان ضخامت و کیفیت پارچه ها با توجه به تعداد سوزن و همچنین دهانه ماشین و دستگاه بافت پارچه و نوع نخ آنها تعیین می گردد. به عنوان مثال، در پارچه هایی که دارای گیج یا تعداد سوزن بیشتر در 1.5 اینچ می باشند، بافت ریزتر بوده و استحکام پارچه بیشتر خواهد بود. از جمله گیج هایی که در ماشین آلات مختلف بافت تریکو موجود می باشند می توان به 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 26 و 28 و غیره اشاره نمود. برای درک بهتر این موضوع، پارچه هایی که دستگاه آنها گیج 22 دارد، به معنای این است که در 1.5 اینچ در آنها 22 عدد سوزن استفاده می شود.

انواع پارچه تریکو یا پارچه گردباف

علاوه بر میزان ضخامت و درشت یا ریز بودن بافت پارچه، نوع نخ های به کار رفته در آنها بر کیفیت و ویژگی های تریکو تولید شده تاثیر زیادی دارد. این پارچه ها را می تون با توجه به نوع نخ ههای مورد استفاده در آنها به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

تریکو با نخ طبیعی

نرمی و لطفات از مهم ترین ویژگی های موجود در پارچه های گردباف می باشد و به همین دلیل در تولید لباس نوزادان و لباس زیر کاربرد زیادی دارند. پارچه های مورد استفاده برای این منظور از نخ های طبیعی مانند پنبه و ویسکوز تولید میشوند و ویژگی های آنها به صورت زیر می باشد:
  • پارچه های پنبه ای گردباف در انواع مختلفی از قبیل یکرو، دو رو، جودون و همچنین پلی استر تولید میشوند که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. به عنوان مثال، پارچه های یکرو دارای نخ و الیاف طبیعی بوده و به همین دلیل برای فصل تابستان به خوبی هوا در آنها رد و بدل میشود. برای فصل زمستان می توان از پارچه های دورو گردباف استفاده نمود که 100 درصد از پنبه بوده و لطافت بالایی داشته و برای لباس کودک و نوزادان نیز گزینه ای مناسب به شمار می رود.
  • پارچه تریکو ویسکوز: از مهم ترین ویژگی های این پارچه ها استفاده از سلولز استخراج شده از تنه درختان اشاره نمود که پس از انجام فرآیندهای مختلف در نهایت به الیاف تبدیل می گردد. این گروه از پارچه ها کشی بوده و به همین دلیل در تولید لباس های ورزشی و شلوار و همچنین تاپ و ساپورت مورد استفاده قرار میگیرند.
تریکو  

تریکو با نخ مصنوعی

در دسته بندی دیگر می توان به پارچه هایی اشاره نمود که در بافت آنها از نخ های مصنوعی استفاده میشود. از جمله پارچه های تریکو با نخ و الیاف مصنوعی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:
  • پارچه گردباف پلی استر: الیافت مورد استفاده در این پارچه ها مصنوعی و پلیمری بوده و به همین دلیل نرمی و لطافت پارچه های پنبه ای و ویسکوز را ندارند. به منظور استفاده از ویژگی های مثبت این پارچه ها، در برخی از نمونه ها ترکیبی از پلی استر و پنبه و ویسکوز و لاکرا نیز به کار می رود.
  • تریکو ملانژ: زیر مجموعه دیگری از پارچه های بافته شده با الیاف مصنوعی می باشد که با سایر الیاف نیز به صورت ترکیبی استفاده شده و در نهایت پارچه های ویسکوز ملانژ لاکرا، پلی استر ملانژ و پلی استر ملانژ لاکرا از آنها تولید میشوند.

از دیگر پارچه های تریکو که با نخ و الیاف مصنوعی تولید می‌شوند می توان به لاکرا، فلامنت، جودون و اسپان اشاره نمود.

قیمت پارچه تریکو

در نرخ گذاری و تعیین قیمت پارچه تریکو فاکتورهای متعددی نقش دارند و به همین دلیل تنوع در قیمت آنها بسیار زیاد می باشد. اولین و مهم ترین نکته اینکه، این پارچه ها به صورت کیلویی نرخ گذاری میشوند و در نهایت قیمت در هر یک متر محاسبه می گردد که دلیل آن تفاوت هایی می باشد که در میزان ضخامت این پارچه ها وجود دارد. علاوه براین، نوع نخ های مورد استفاده در آنها و طبیعی و مصنوعی بودن نخ و همچنین کشور تولید کننده همگی می توانند در نهایت منجر به افزایش یا کاهش قیمت این پارچه ها شوند. به عنوان مثال، قیمت پارچه هایی که از نخ های تولید شده در ایران بافته میشوند، با نمونه هایی که از نخ های هندی، ازبکستان و چین تولید میشوند متفاوت است. از دیگر موارد مهم اینکه، این پارچه ها در عرض های مختلف از جمله 90 و 150 تولید میشوند که قیمت آنها متفاوت خواهد بود.

خرید و فروش پارچه تریکو

گروه آرام تکمیل از بزرگترین کارخانجات نساجی و بافندگی می باشد که تولید این پارچه ها را در انواع مختلف انجام داده و در نهایت رنگرزی را نیز با ماشین آلات پیشرفته برای پارچه تریکو ارائه و امکان خرید را فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید عمده پارچه تریکو با نخ های طبیعی و مصنوعی و استعلام قیمت آنها می توانید با کارشناسان گروه آرام تکمیل در ارتباط باشید.
برای تماشای ویدئوی زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید

پارچه تریکو یکی از نمونه پارچه های تولید شده در نساجی می باشد که به دلیل نوع بافت و استفاده از نخ های مصنوعی و طبیعی و همچنین تنوع بالا در رنگ در صنعت پوشاک کاربرد بسیار زیادی دارد

در بافت پارچه های تریکو از تار و پود استفاده نمیشود و بافت آنها با کمک ماشین آلات مخصوص به صورت گرد انجام میشود. میزان ضخامت و کیفیت پارچه ها با توجه به تعداد سوزن و همچنین دهانه ماشین و دستگاه بافت پارچه و نوع نخ آنها تعیین می گردد. به عنوان مثال، در پارچه هایی که دارای گیج یا تعداد سوزن بیشتر در 1.5 اینچ می باشند، بافت ریزتر بوده و استحکام پارچه بیشتر خواهد بود. از جمله گیج هایی که در ماشین آلات مختلف بافت تریکو موجود می باشند می توان به 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 26 و 28 و غیره اشاره نمود

پارچه گردباف پلی استر: الیافت مورد استفاده در این پارچه ها مصنوعی و پلیمری بوده و به همین دلیل نرمی و لطافت پارچه های پنبه ای و ویسکوز را ندارند. به منظور استفاده از ویژگی های مثبت این پارچه ها، در برخی از نمونه ها ترکیبی از پلی استر و پنبه و ویسکوز و لاکرا نیز به کار می رود.

در نرخ گذاری و تعیین قیمت پارچه تریکو فاکتورهای متعددی نقش دارند و به همین دلیل تنوع در قیمت آنها بسیار زیاد می باشد. اولین و مهم ترین نکته اینکه، این پارچه ها به صورت کیلویی نرخ گذاری میشوند و در نهایت قیمت در هر یک متر محاسبه می گردد که دلیل آن تفاوت هایی می باشد که در میزان ضخامت این پارچه ها وجود دارد

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است